Czym jest pellet?
Pelet to wysokoenergetyczny granulat opałowy ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem trocin,wiórów i innych odpadów drzewnych. Pelety uznawane są za jeden z najlepszych substytutów paliw tradycyjnych. Charakteryzują się niską wilgotnością (8-12%), niewielką zawartością popiołów (0,5%) i substancji szkodliwych dla środowiska.
Główne zalety pelletu
Czystość
Kotły na pelet w przeciwieństwie do kotłów węglowych, zapewniają czystość - pelet wykonany jest z całkowicie czystego drewna. Kotły zasilane na pelet nie wytwarzają brudu, nie wydzielają się też żadne przykre zapachy czy wywołujące alergię substancje ani szkodliwe.
Ekologia
Pelet jest jednym z najczystszych paliw. Emisje gazów szkodliwych są minimalne a emisje CO2 uznaje się za równą zero, gdyż służy do odnowienia zasobów biomasy. Powstały popiół może być wykorzystany jako nawóz. Produkt jest wolny od pyłów i nie zawiera substancji toksycznych.
Wygoda
Nowoczesne kotły na pelety są zautomatyzowane i nie wymagają codziennego dozoru, zapewniając komfortową eksploatację. Wystarczy co pewien czas uzupełnić dozownik pieca o kolejną porcję peletu. Spalanie peletu zapewnia utrzymywanie kotłowni w czystości bez uciążliwego pyłu węglowego. Po spaleniu peletu pozostaje bardzo mała ilość popiołu. Popiół ten może być wykorzystywany jako naturalny nawóz w ogrodzie. Lekkie, poręczne worki z peletami można przewozić niemal każdym środkiem transportu. Pelety nie niszczeją, nie absorbują wilgoci i łatwo je przechowywać – 1 tona drobnego granulatu zajmuje kubaturę ok. 0,7 m3
Oszczędność
Porównując korzystanie z pelletu zamiast oleju opałowego dla nowego domu o powierzchni 150 m2 – to około 40 % oszczędności.